Czy wiecie, że…

Pierwszą organizacją humanitarną, która po latach zaborów aktywizowała młodzież polskich szkół było PCK. Pomysł ten zjednoczył młodzież z całego kraju, która pod znakiem Czerwonego Krzyża z wielką aprobatą przyjęła założenia powstałej organizacji.

25 października obchodzimy Dzień Młodzieży Polskiego Czerwonego Krzyża. Tegoroczna rocznica jest wyjątkowa, gdyż zapowiada obchody jubileuszu 100-lecia Ruchu Młodzieżowego w Polskim Czerwonym Krzyżu przypadające na rok 2021.

Pierwsze szkolne koła PCK powstały w Radomiu i w Warszawie w 1921 r. i zapoczątkowały powszechny ruch młodzieżowy pod nazwą Młodzież Polskiego Czerwonego Krzyża. Koła PCK zostały powołane z inicjatywy ówczesnego prezesa PCK – gen. Józefa Hallera. Koła te prowadziły różnorodne akcje humanitarne, zbierały środki finansowe i rzeczowe na pomoc ubogim dzieciom, organizowały paczki świąteczne, a także odwiedzały chorych i ubogich w ich domach i szpitalach, wspierały dożywianie w szkołach oraz opiekowały się opuszczonymi grobami.

Pierwsze Koło Młodzieży PCK w Płocku powstało 1 grudnia 1921 roku w I Gimnazjum Żeńskim im. hetmanowej Reginy Żółkiewskiej, które mieściło się przy ulicy Kolegialnej. Jednak młodzież z „Szóstki” również bardzo szybko zaznaczyła swoją obecność w tej organizacji. W kronice naszej szkoły pierwsza wzmianka o działalności szkolnego koła PCK figuruje w roku szkolnym 1933/34. Możliwe, że koło to powstało kilka lat wcześniej, ale jego działalność nie została dokładnie udokumentowana.

Przez wiele lat PCK w „Szóstce” realizowało swoje zadania niezwykle aktywnie i angażowało się w pomoc ubogim uczniom naszej szkoły oraz wspierało akcje na rzecz środowiska lokalnego.

Wykorzystując tę jakże ważną rocznicę w bieżącym roku szkolnym postanowiliśmy reaktywować szkolne koło PCK w „Szóstce”, którego opiekunem została pani Martyna Nowak. Inicjatywa ta spotkała się z dużym zainteresowaniem wśród uczniów, którzy jak ich koleżanki i koledzy z przeszłości mają potrzebę niesienia bezinteresownej pomocy innym.

22 października uczniowie klasy 2b i 3c wyruszyli w podróż do Torunia.

Wizytę w mieście  rozpoczęliśmy od Planetarium, gdzie wybraliśmy się w "Cudowną podróż".  Uzyskaliśmy odpowiedź na pytania:

Dlaczego w nocy jest ciemno i czy niebo może być czerwone?

Co to jest gwiazdozbiór?

Czy to prawda, że na niebie są wozy i niedźwiedzie z ogonami?

Jak wygląda Księżyc z bliska?

Czym są gwiazdy?

Następnie udaliśmy się na spacer po Starym Mieście, podczas którego charyzmatyczny przewodnik przytaczał ciekawe legendy   i opowieści dotyczące spotkanych zabytków.

Kolejnym punktem wycieczki było samodzielne wypiekanie przez uczniów piernika, zgodnie z tradycyjną recepturą,                      w „Piernikowej Chatce”.  Zajęcia urozmaicał fakt, iż prowadzący porozumiewali się z uczestnikami charakterystyczną gwarą.

Po tylu atrakcjach przyszedł czas na domowy obiad, który pokrzepił wszystkich do dalszego zwiedzania bogatej w wiele zabytków starówki. Nie mogło zabraknąć wspólnego zdjęcia przy pomniku Mikołaja Kopernika oraz czasu na zakup pamiątek.

W drodze powrotnej zobaczyliśmy tamę we Włocławku.

Z uśmiechami na zmęczonych twarzach powróciliśmy do Płocka.

Dnia 19.10.2021 na placu przy Orlen Arenie odbył się XXIX Bieg Tumski im. Andrzeja Drętkiewicza zorganizowany przez MOSiR Płock i Urząd Miasta Płock w ramach Młodzieżowej Ligi Sportowej.Naszą szkołę reprezentowali najmłodsi sportowcy z klasy czwartej i piątej, którzy mieli do pokonania dwa okrążenia wokół hali widowiskowo-sportowej ( ok.700m) Wszyscy reprezentanci SP6 bardzo się starali co zaowocowało kilkoma sukcesami! Zawodnikom i zawodniczkom gratulujemy a pozostałych uczniów zachęcamy do codziennej aktywności na świeżym powietrzu:)

Rajd Pieczonego Ziemniaka

2 października członkowie SKKT PTTK „Białe Orły” uczestniczyli w XLIII Rajdzie „Pieczonego Ziemniaka”. W ten sposób przyczyniliśmy się do popularyzacji turystyki pieszej i regionu płockiego.

Wyruszyliśmy z Borowiczek w stronę Liszyna. Trasa wiodła przez lasy, pola, łąki. Widzieliśmy grzybiarzy oraz rolników, którzy wykonywali jesienne prace polowe. Po przejściu 8 km dotarliśmy do przystani Flis w Liszynie. Nareszcie można było odpocząć. Na mecie czekały na nas pyszne pieczone ziemniaki, ognisko oraz dyplom i puchar za zajęcie III miejsca. Wróciliśmy uradowani, choć trochę zmęczeni.

W poszukiwaniu jesieni

Klasa 3 b - Wycieczka na Winiary do ogrodów działkowych w poszukiwaniu jesieni: prowadzenie obserwacji przyrodniczych, utrwalanie wiadomości na temat zbiorów warzyw i owoców jesienią, tropienie zwierząt oraz integracja klasy, zabawy ruchowe na świeżym powietrzu, śniadanie w ogrodzie.