Dzisiaj wielka jest rocznica
jedenasty listopada.
Tym co zmarli za ojczyznę
hołd wdzięczności Polska składa.
Im to bowiem zawdzięczamy
wolność – polską mowę w szkole
to, że tylko z ksiąg historii
poznajemy dziś niewolę.
Święto Niepodległości w naszej szkole obecnie
11 listopada to data niezwykle ważna i bliska sercu każdego Polaka.
W tym roku mija 105 lat od momentu, kiedy w 1918 r. nasza Ojczyzna odzyskała niepodległość.
Młodzież Szkoły Podstawowej nr 6 im. Druha Wacława Milke w Płocku, uczestnicząc w poruszającym programie artystycznym przygotowanym przez naszych wychowanków, miała okazję przypomnieć sobie jak długa, mozolna, pełna krwi i mogił droga wiodła naszych bohaterskich przodków do upragnionej wolności.
Jeden z jej ojców, człowiek, który nigdy się nie poddał i nie porzucił marzeń o silnej i niezawisłej Polsce, marszałek Józef Piłsudski, powiedział kiedyś: „Niepodległość nie jest Polakom dana raz na zawsze".
Należymy do pokolenia żyjącego w wolnym kraju, pokolenia, dla którego słowo „niepodległość" na ogół kojarzy się z hasłem słownikowym czy wyimkiem z podręcznika do nauki historii. Jednocześnie jesteśmy świadkami, jak „w imię tej wartości giną nasi sąsiedzi, bo wciąż istnieją siły i systemy polityczne czyhające na czyjąś niepodległość." (prof. A. Nowak). Dlatego trzeba nieustannie podkreślać, że to, co zostało z tak wielkim wysiłkiem odtworzone przez Polaków 105 lata temu, jest wciąż wartością aktualną, ale wymagającą od nas czujności i poświęceń.
Przywołane w trakcie występu przez uczniów utwory poetyckie i piosenki wyraźnie skłaniały przybyłych do refleksji. Jako naród wolny, ale nieraz już o tę niezawisłość podczas owych 105 lat walczący, musimy wysnuwać „wnioski z błędów popełnionych przez naszych przodków 230 lat temu i nie dać się sprowadzać do roli państwa rozgrywanego przez imperialnych sąsiadów oraz bezwolnej krainy, którą mogą rządzić obce stolice. Niepodległość zobowiązuje . Zobowiązuje także pamięć o błędach , które doprowadziły do (jej) utraty" (prof. Andrzej Nowak).
Jeśli w chwili zwątpienia zapomnimy, czym dla nas jest Ojczyzna, przyciśnijmy dłoń do piersi, gdzie słychać bicie serca.
Czy to wystarczy?! Wystarczy, bo „...to Polska właśnie".
11 listopada dawniej
Akademie z okazji tak ważnego wydarzenia odbywały się w naszej placówce od niepamiętnych czasów.
Wystarczy chociażby wspomnieć datę 11 listopada 1929r. Dzień ten był wolny od zajęć szkolnych. Najpierw dzieci uczestniczyły w mszy świętej ze sztandarem, następnie odbyły się obchody tego święta w szkole, na które złożyły się: referat okolicznościowy, wypowiedziany przez uczniów oddziału II oraz deklamacje i śpiew.
W 1932r. w 14 – letnią rocznicę odzyskania Niepodległości odbyło się uroczyste nabożeństwo, w którym wzięli udział uczniowie ze sztandarem. Następnie staraniem samorządu oddz. VII odbył się obchód, którego program wypełniły: obrazek sceniczny, przemówienie oraz śpiewy i deklamacje ma tle żywego obrazu.
W 1997r. reprezentacja naszej szkoły brała udział we mszy św. w Bazylice Katedralnej, a następnie wszyscy ze sztandarami udali się na uroczystości przy Płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.
W 2009r. związku ze świętem 11 listopada braliśmy udział w kilku przedsięwzięciach: Konkursie Piosenki Legionowej, szkolnym apelu niepodległości, uroczystości miejskiej przy Placu Nieznanego Żołnierza oraz w biegu ulicznym.
W szkole przy udziale odświętnie ubranych uczniów, odbył się uroczysty apel, upamiętniający odzyskanie niepodległości przez kraj. Z wielką powagą wspominaliśmy to wspaniałe historyczne wydarzenie. Apel prowadzili uczniowie klas szóstych oraz szkolny chór.
W III Płockim Biegu Niepodległości fantastycznie startowały nasze dziewczęta. W biegu łączonym, w którym dziewczęta i chłopcy ze szkół podstawowych wystartowali razem, złoty medal wywalczyła Dominika Orlikowska (5s), która na ostatnich metrach wyprzedziła również naszą uczennicę Kamilę Jędrzejak (6b).